جمعه, ۲۰ تیر ۱۳۹۹
Friday, 10 July 2020

  در رسانه|عوارض اعتیاد عامل اصلی رکود اجتماعی و اقتصادی است

  اهواز-ایرنا- معاون امور توسعه پیشگیری بهزیستی خوزستان گفت: اعتیاد به موادمخدر یکی از مهمترین مشکلات حال حاضر جوامع بشری و عوارض ناشی از آن تهدیدی جدی است که رکود در زمینه‌‏های مختلف اجتماعی و اقتصادی را به همراه دارد.

  علی حسن زاده روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به برنامه های بهزیستی خوزستان در هفته مبارزه با مواد مخدر، عوارض ناشی از اعتیاد را از عوامل اصلی رکود اجتماعی و اقتصادی برشمرد و گفت: هرسال طی از ۳۱ خردادماه تا پنجم تیرماه، برنامه‌های ویژه‌ای در راستای آگاه‌سازی آحاد جامعه برای پیشگیری از آسیب‌های ناشی از سوء مصرف مواد مخدر توسط نهادهای متولی انجام می‌شود.

  وی ادامه داد: سازمان بهزیستی به عنوان یکی از متولیان اصلی پیشگیری و درمان سوء مصرف مواد مخدر هر برنامه‌هایی در دستور کار دارد که با توجه به محدودیت‌های پیش آمده و وضعیت موجود ناشی از بیماری کرونا در سراسر کشور و به ویژه استان خوزستان عمده برنامه‌ها و فعالیت‌های بهزیستی مطابق با پروتکل‌های بهداشتی انجام شده است.

  حسن‌زاده بیان کرد: اجرای برنامه فرهنگی با استفاده از تسهیل‌گران و گروه‌های اجتماع محور پیشگیری از اعتیاد، پخش و توزیع بروشور، توزیع سی‌دی‌های فشرده دارای محتوای آموزشی پیشگیری از اعتیاد در سطح شهر و محلات آسیب خیز و پرخطر، اجرای مسابقه نقاشی درخصوص پیشگیری از اعتیاد در فضای مجازی و اهدای جوایز به بهترین اثر در محلات حاشیه نشین و آسیب خیز از جمله اقدامات مهم بهزیستی خوزستان در این هفته بودند.

  وی افزود: توزیع بسته‌های بهداشتی و مواد غذایی در محلات آسیب خیز بین خانواده‌های آسیب دیده از مصرف مواد مخدر و نصب بنر در سطح شهر و محلات آسیب دیده و حاشیه نشین و مکان های پرتردد با استفاده از شعارهای سال از دیگر برنامه‌های بهزیستی می‌باشند.

  معاون امور توسعه پیشگیری بهزیستی خوزستان گفت: انجام مشاوره‌های رایگان به صورت تلفنی توسط مراکز مشاوره و پایگاه‌های سلامت مستقر در محلات و سطح شهر، پخش و ارسال مجموعه‌های کاربین به صورت موشن‌گرافی و پویانمایی درخصوص عوامل و عوارض مصرف موادمخدر در فضای مجازی، ساخت و تولید کلیپ‌های حاوی محتوای آموزشی پیشگیری از اعتیاد و پخش آنها در فضای مجازی در سطح محلات آسیب خیز و حاشیه نشین از جمله اقداماتی است که با توجه به شرایط موجود امکان انجام آنها جود دارد.

  پیش از این حمید صرامی دبیر اجرایی برگزاری روز جهانی مبارزه با موادمخدر کشور جهت‏ گیری برنامه‏‌های بزرگداشت روز جهانی مبارزه با موادمخدر سال ۱۳۹۹ را در راستای تقویت گفتمان و اهتمام اجتماعی به‌منظور مهار و کنترل اعتیاد در کشور عنوان کرده بود.

  اعتیاد به مواد مخدر یکی از مهمترین مشکلات اجتماعی، اقتصادی و بهداشتی است که عوارض ناشی از آن تهدیدی جدی برای جامعه بشری محسوب شده و موجب رکود اجتماعی در زمینه‌‏های مختلف می‌گردد. بنا به گفته کارشناسان، اعتیاد به عنوان یک آسیب اجتماعی، هیچ گاه بطور کامل ریشه‌کن نخواهد شد اما با تدبیر و تلاش حداقل می‏‌توان آن را به کنترل درآورد.

  ۲۶ ژوئن برابر با پنجم تیر روز جهانی مبارزه با مواد مخدر است؛ کنفرانس بین‌المللی مبارزه با اعتیاد و قاچاق مواد مخدر از ۱۷ تا ۲۶ ژوئن ۱۹۸۷ در شهر وین به منظور ابراز عزم سیاسی ملت‌ها در امر مبارزه با پدیده خانمان‌سوز و شوم مواد مخدر تشکیل شد و در آن سندی با عنوان C.M.O به تصویب کشورهای شرکت‌کننده رسید.

   
   

  در رسانه|بازگشایی مهدهای کودک خوزستان از امروز

  ایسنا/خوزستان معاون امور اجتماعی اداره‌کل بهزیستی خوزستان از بازگشایی مهدهای کودک سراسر استان از امروز خبر داد.

  محمدرضا عباسی در این خصوص گفت: پیرو مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا و دستور رئیس جمهور، کلیه مهدهای کودک از ۲۴ خردادماه بازگشایی شدند.

  به گزارش ایسنا، وی اظهار کرد: علاوه بر ضوابط ابلاغی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در راستای افزایش استانداردهای لازم تمهیداتی برای حضور کودکان در مهدهای کودک در نظر گرفته شده است.

  معاون امور اجتماعی اداره‌کل بهزیستی خوزستان افزود: ضدعفونی کامل مهدهای کودک قبل از بازگشایی و در پایان هر روز، عدم استفاده از فضاهای بازی مشترک، حضور پرسنل مهدکودک با وسایل و تجهیزات بهداشتی، نظارت ویژه مربیان بر شستشوی صحیح دست کودکان و موارد نظافتی، تعطیلی برنامه‌ها و فعالیت‌هایی که به تحرک بالا نیاز دارد، تغییر چیدمان کلاس‌ها، عدم حضور اولیاء و اشخاص متفرقه در محیط مهدکودک، اخذ تعهد از اولیاء مبنی بر اطلاع‌رسانی به مهدکودک در صورت ابتلای نزدیکان کودک به کرونا و عدم پذیرش کودک در ایام قرنطینه، از جمله برخی از این تمهیدات است.

  عباسی با اشاره به تقسیم‌بندی نواحی آلوده به کرونا به سه دسته سفید، زرد و قرمز بیان کرد: در شهرستان‌های منطقه سفید و زرد مهدهای کودک موظف به فعالیت با نصف ظرفیت برای کودکان زیر دو سال و دو تا چهار سال هستند. در مناطق سفید برای کودکان پنج و شش سال فعالیت آزاد و در مناطق زرد فعالیت مهدهای کودک برای کودکان پنج و شش سال با نصف ظرفیت و با اولویت مادران شاغل است.

  وی درباره فعالیت مهدهای کودک مناطق قرمز یادآور شد: فعالیت با یک سوم ظرفیت برای کودکان زیر دو سال و دو تا چهار سال و فعالیت با نصف ظرفیت برای کودکان پنج تا شش سال با اولویت مادران شاغل، در دستور کار مهدهای کودک مناطق قرمز قرار گرفته است.

  عباسی در پایان خاطرنشان کرد: بازگشایی مهدهای کودک اختیاری است.

  مدیرکل بهزیستی خوزستان: ۷۲۴ نفر در سامانه تاسیس مراکز مثبت زندگی ثبت نام کرده اند

  مدیرکل بهزیستی خوزستان از اتمام مهلت ثبت نام مرحله اول مراکز مثبت زندگی خبر داد و گفت: در حالی که سهمیه استان برای تأسیس مراکز مثبت زندگی ۱۸۱ مرکزاست، ۷۲۴ نفر در سامانه ثبت نام کرده اند.

  به گزارش روابط عمومی اداره کل بهزیستی استان خوزستان، "غلامرضا صدیق راد" افزود: مراکز غیردولتی مثبت زندگی بر اساس بند ۴ ماده ۲۶ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت، پس از کسب پروانه فعالیت، مجموعه ای از خدمات سطح یک سازمان بهزیستی را در بستر فناوری اطلاعات برای بهتر زیستن آحاد جامعه ارایه می کنند.

  وی ادامه داد: بعد از بررسی صلاحیت علمی و عمومی متقاضیان ابتدا برای افرادی که بالاترین امتیاز را به دست آوردند، موافقت اصولی صادر خواهد شد و پس از آن افراد به مدت ۳ ماه فرصت دارند تا با تأمین مکان، امکانات و نیروی انسانی مورد نیاز پروانه فعالیت دریافت کنند.

  صدیق راد، افزایش آگاهی عموم افراد جامعه از وظایف، فعالیت ها و خدمات سازمان بهزیستی، تسهیل دسترسی گروه های هدف به خدمات بهزیستی، کاهش ترددهای غیرضروری به مراکز و ادارات بهزیستی، گسترش و فراگیری خدمات سازمان، ایجاد شفافیت در فرآیند ارایه خدمات سازمان، ارایه مجموعه ای ازخدمات سازمان در یک مرکز، مدیریت بهینه منابع و افزایش بهره وری، فراهم شدن اماکن ارایه خدمات به صورت الکترونیکی، بهبود، اصلاح و حذف فرآیندهای موازی، کاهش بهای تمام شده ارایه خدمات را برخی از اهداف تشکیل این مراکز دانست.

  مدیرکل بهزیستی خوزستان در پایان یادآور شد: با راه اندازی هر مرکز حداقل ۴ نفر نیروی تحصیل کرده مشغول به کار خواهند شد.

  در رسانه|بهره مندی یکهزار کودک کار در خوزستان از خدمات بهزیستی

  معاون امور اجتماعی بهزیستی خوزستان بیش از یکهزار کودک کار از سوی بهزیستی و مراکز آن شناسایی شده اند و از خدمات تخصصی بهره مند می‌شوند.

  محمدرضا عباسی معاون امور اجتماعی بهزیستی استان خوزستان در گفت‌وگو با خبرنگار گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از اهواز، گفت: پدیده کودکان کار و خیابانی یکی از معضلاتی است که گریبانگیر بیشتر شهرهای بزرگ در جهان معاصر است.

  او به وجود ۳ تا ۷ میلیون کودک کار  در ایران اشاره کرد و افزود: این کودکان بدلیل مشکلات اقتصادی، بیماری والدین نظیر اعتیاد، آسیب پذیر بودن خانواده و... برای تامین امورات زندگی خود و خانواده مجبور به کار کردن در اماکن مختلف هستند.

  عباسی مکان های زباله سوزی، کارگاه‌های تولیدی، انبار جمع‌آوری ضایعات آهن و پلاستیک و چهارراه ها را از جمله اماکنی عموان کرد و اظهار داشت: دوران کودکی مستلزم مراقبت ها و کمک های ویژه است به همین دلیل اداره کل بهزیستی خوزستان با دو فعالیت در قالب یک مرکز نگهداری از کودکان خیابانی و ۶ مرکز حمایتی و آموزشی کودک و خانواده به کودکان کار و خیابان و خانواده آنها خدمات  ارائه می دهد.

  این مقام مسئول با بیان اینکه از طریق این مراکز بالغ بر یکهزار کودک کار شناسایی شده و خدمات تخصصی دریافت نموده اند، ادامه داد: به منظور رفع موانع اقتصادی خانواده و کمک به تحصیل کودک، یارانه نقدی به ۵۵۰ کودک به صورت ماهیانه پرداخت می گردد تا کودکان با استعداد از آموزش باز نمانند.

  معاون امور اجتماعی بهزیستی استان خوزستان بیان کرد: حرفه آموزی کودک (۱۵ تا ۱۸ سال) و اعضای خانواده کودک به منظور ایجاد اشتغال و کسب درآمد و جایگزینی کار کودک نیز از اولویت های مراکز بهزیستی است. آموزش مهارتهای زندگی به کودکان، شرکت در محافل و مناسبت ها، برنامه های ورزشی تفریحی، خدمات بهداشتی، درمانی، مددکاری و روانشناسی از جمله خدمات برنامه ریزی شده جهت ارائه به این کودکان است.

  او در پایان با اشاره به تعویق افتادن ساماندهی کودکان کار به دلیل شیوع ویروس کرونا گفت: ساماندهی کودکان کار در روزهای آینده به صورت آزمایشی عملیاتی می شود. تلاش ما در جهت رفاه این کودکان و داشتن دوران کودکی شاد و سالم است. امیدواریم که بتوانیم با همیاری مسئولین استانی و شهروندان در خدمت رسانی به کودکان کار سربلند باشیم.

  سالروز آزاد سازی خرمشهر گرامی باد

  سوم خرداد سالروز آزاد سازی و فتح غرور آفرین خرمشهر قهرمان، یادآور دلاور مردی و ایثار شهیدان، استقامت و پایداری ملت ایران، شجاعت و شهامت فرماندهان و از خودگذشتگی رزمندگان ارتش اسلام و اوج خداباوری و خلوص امام شهیدان خمینی کبیر(ره) است که فرمودند: “خرمشهر را خدا آزاد کرد” گرامی باد.

  روابط عمومی اداره کل بهزیستی استان خوزستان

  اطلاعات تماس

  map markerآدرس : اهواز، کیانپارس، خیابان اسفند غربی، فاز 1، اداره کل بهزیستی استان خوزستان

  telephone تلفن :229-33768226-061

  icons8 faxفاکس : 33768342-061

  email openپست الکترونیکی : info@behzisty-khz.ir

  time ساعات کاری : 7:30 صبح الی 15:30 بعدازظهر

   

  مکان ما روی نقشه

  آمار بازدیدکنندگان

  امروز5
  دیروز169
  این هفته944
  این ماه1500
  کل71466

  1399-04-20